Září 26, 2015
Kategorie: Novinky, Vzdělání, Základní škola

Rušení praktických škol: Poslední hřebík do rakve českého vzdělávání

Září 26, 2015
Kategorie: Novinky, Vzdělání, Základní škola

V poslední době je hodně oblíbený pojem integrace, a to nejen v souvislosti s uprchlíky. Bohužel se integruje i v českém školství, a to ve velkém. Tato situace by možná ještě byla jaksi udržitelná, nicméně parlamentem již odsouhlasené zrušení praktických škol celou situaci neskutečně zkomplikovalo. Jedná se o naprostý nesmysl, který musel vymyslet chorý mozek, a to kde jinde než v Bruselu. Tuzemský systém školství na něco takového není v žádném případě připravený!

Trpět budou ti nejlepší!

Dovedete si představit, že máte na základní škole své vlastní dítě a do třídy přijdou dvě, tři děti z praktické školy, které neoplývají potřebným intelektem? Dojde logicky k tomu, že pedagog bude přihlížet právě k tomuto dítěti a ostatní se budou učit mnohem pomalejším tempem. Nadané děti samozřejmě budou trpět a úroveň vzdělanosti našeho národa tak půjde dolů. To ale nikomu nevadí. Možná lze navrhnout, že pedagog může zvolit jakýsi dvojí metr a individuální přístup. To by se ovšem nejdříve při zvyšujícím se počtu dětí ve třídě brzy zbláznil.

Zahraniční model funguje jinak

V zahraničí praktické, dříve zvláštní školy fakticky neexistují, nicméně v základních školách jsou asistenti pedagogů, kteří se mohou těmto dětem individuálně věnovat. V našich podmínkách by bylo zřejmě přeasistentováno. Navíc jsou tito lidé spíše přiřazování k dětem s jistým handicapem, kterým ovšem nesmí být nízký intelekt. Ten by měl děti zařadit právě do praktické školy. Jejich strop učení je totiž mnohem níže než u dětí na základní škole. Bavit se nemusíme ani o jejich chování, kdy mnohdy těžko zvládají základní hygienické návyky.

V praktické škole je méně nadaným lépe

Praktická škola není klasická zvláštní škola a děti nijak výrazně nesegreguje. Naopak se učí skutečně praktickým věcem, které se jim v životě budou hodit. Nedostávají spousty informací, které prostě díky svému intelektuálnímu prahu nejsou schopny přijmout. To ale ministerstvo školství zřejmě v potaz nebere a leze do zadnice EU, která dokáže vymyslet takové nesmysly…

1 komentář
  1. jelinek.pozoun@tiscali.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *